The SN65HVD11DR is a 3.3-V RS-485 transceiver. It combines a 3-state differential line driver and
Parametrics
SN65HVD11DR absolute maximum ratings: (1)VCC, Supply voltage range: –0.3 V to 6 V; (2)Voltage range at A or B: –9 V to 14 V; (3)Input voltage range at D, DE, R or RE: –0.5 V to VCC + 0.5 V; (4)Voltage input range, transient pulse, A and B, through 100 Ω: –50 V to 50 V; (5)IO, Receiver output current: –11 mA to 11 mA; (6)Electrostatic discharge, human body model, A, B and GND: ±16kV; all pins: ±24kV; charged-device model, all pins charge: ±1kV; (7)Electrical Fast Transient/Burst, A, B, and GND: ±4 kV; (8)TJ, Junction temperature: 170℃.
Features
SN65HVD11DR features: (1)Operates With a 3.3-V Supply; (2)Bus-Pin ESD Protection Exceeds 16 kV HBM; (3)1/8 Unit-Load Option Available (Up to 256Nodes on the Bus)Optional Driver Output Transition Times for Signaling Rates of 1 Mbps, 10 Mbps, and 32 Mbps; (4)Meets or Exceeds the Requirements of ANSITIA/EIA-485-A; (5)Bus-Pin Short Circuit Protection From – 7 V to 12 V; (6)
Diagrams
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
SN65HVD11DRG4
SN65HVD11DRG4
Texas Instruments
Buffers & Line Drivers 3.3V Differential Transceivers
Data Sheet
SN65HVD11DRG
SN65HVD11DRG
Other
Data Sheet
Negotiable
SN65HVD11DR
SN65HVD11DR
Texas Instruments